Yatırım Amaçlı Gayrimenkul Alımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

“Emlak balonu” patladı mı patlayacak mı tartışıladursun, ülkemizde gayrimenkul hala en önemli yatırım aracı olarak görülmeye devam ediyor. Öyle ki Aralık 2020’de yayınlanan Türkiye Hanehalkı Finansal Algı ve Tutum Araştırması sonuçlarına göre yüzde 81 ile Türk halkının en memnun olduğu yatırım aracı olan gayrimenkul, güvenli liman olma özelliğini sürdürüyor.

Peki, “kira geliri veya değer artış kazancı ya da her ikisini birden elde etmek amacıyla elde tutulan gayrimenkul” olarak tanımlanan yatırım amaçlı gayrimenkul satın almadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

1) Tapu ve arsayı inceleyin

İster yatırım amaçlı ister yaşamak için olsun, bir ev satın almadan önce ilk bakılması gereken şey evin yasal durumudur. Evin tapusu kat mülkiyetli mi yoksa kat irtifaklı mı? Evin arsası, su havzası ya da deprem bölgesinde olabilir mi? Satın alma işlemi gerçekleştirilmeden önce bu soruların cevabı mutlaka öğrenilmelidir. Zira tapu ve arsa özelliklerine göre konutun satışı zor olabilir, satılsa dahi değeri beklenen rakamlara ulaşamayabilir.

2) Lokasyonu iyi seçin

Eğer kazançlı çıkmak istiyorsanız gayrimenkul arayışının aceleye getirilmemesi önemlidir. Çünkü elde edilecek kira veya satış geliri, gayrimenkulün bulunduğu bölge ile doğrudan ilişkilidir. Yüksek kazanç getiren mülkler için talebin sürekli ve yoğun olduğu okul, hastane, alışveriş merkezi gibi özelliklere sahip bölgelere yatırım yapılması gerekir. Öte yandan; ulaşım olanakları, kentsel dönüşüm ve metro yatırımları gibi diğer etkenler de unutulmamalıdır.

Yatırım amaçlı gayrimenkul alımının planlandığı bölgedeki konut satış ve kira değerlerinin yıllar içerisindeki seyrinin takip edilebilmesi için teknolojik imkanlardan yararlanmak da son derece avantajlı olabilir.

3) Bütçenizi iyi yönetin

Kiracılı mülk satın almadığınız sürece yatırımınızın geri dönüşünü almanız bir müddet sürecektir. Bu gerçeğin herkes farkında olsa da çok az insan bu durum için bir ön hazırlık yapar.

Örneğin, satın alacağınız gayrimenkulün iç özelliklerinde iyileştirme yapacak mısınız? Banyo, mutfak dolapları ve zemin yenilenecek mi? Bu iyileştirmeler gayrimenkulünüzün değerini arttırmakla birlikte bütçenizi de beklenenin üzerinde zorlayabilir.

Veya gayrimenkulünüzün bir bölümünü konut kredisi kullanarak satın almayı planlıyorsanız öncesinde mutlaka kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Krediye açık veya kampanyalı gayrimenkullerde, bütçenizi ve ödeme takviminizi planlamadan harekete geçmemek önemlidir.

Son olarak size verebileceğim en iyi tavsiye, eğer ilk defa yatırımlık gayrimenkul alıyorsanız veya arsa/tarla yatırımı ya da ticari/topraktan gayrimenkul alımı yapacaksanız bu çetrefilli süreçlerde işi profesyoneline bırakmanız olacaktır. Zira işinin ehli bir gayrimenkul danışmanından yardım almanız çok daha kazançlı bir yatırım yapmanızı sağlayabilir. Büyük bütçelerin söz konusu olduğu yatırım amaçlı gayrimenkul satın alımında araştırma ve karar verme süreçleri son derece zorlu olmakla beraber, uzman bir gayrimenkul danışmanı bu süreci kolaylaştıracak, bütçenize ve beklentilerinize uygun bir mülk bulmanızda yol gösterici olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.