Toparlanma Ne Zaman ve Nasıl Başlayacak?

Aşılanmanın hızlanmasıyla durulmaya başlayan pandeminin ekonomi üzerindeki etkileri devam ediyor. İstanbul özelinde yapılan bir araştırmaya göre, kiralanan ev sayısında düşüş yaşanırken konut kiraları ise enflasyonun üzerinde bir artış gösteriyor. Tüketicilerin alım işlemlerini erteleyerek kendilerini korumaya alma çabaları ise artan enflasyon riskiyle olduğu kadar yüksek faiz oranları ve döviz kuru ile de doğrudan ilgili.

Haziran 2020’de kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi, gayrimenkul satışlarındaki yüzde 55,5’lik gerilemeyi bir miktar toparlasa da kampanyaların sona ermesi ve finansal şartların zorlaşmasıyla birlikte henüz istenen toparlanma gerçekleşememiş durumda. Öyle ki sahibindencom’un Emlak kategorisi üzerinde yapılan geniş kapsamlı bir çalışma, satılık ve kiralık ev fiyatlarının artışını sürdürdüğünü, ilanlardaki evlerin ise alıcı bulamadığını gösteriyor.

Peki bu durum ne zamana kadar sürecek? İnşaat malzemelerinde gittikçe artan zamlar, yüksek döviz kurları ve diğer maliyetler gayrimenkul fiyatlarına anında yansırken tüketicinin geri çekilmesi karşısında ne gibi önlemlerin alınacağı konusu ne yazık ki hala belirsizliğini koruyor… 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.