Satış – Pazarlama Odaklı En İyi 5 Film

Pazarlama sektörü, iş hayatının sivri dişlerinin en görünür olduğu alanlardan biri. Satanlar ve satın alanlar arasındaki bu ipte yürüyenler kimi zaman hırslarının kurbanı olabilirken kimi zaman da doğuştan gelen yetenekleriyle başarı merdivenlerini hızla tırmanabilir.

Ben de bu yazımda sizlere, satış-pazarlama alanının farklı yüzlerini gösterecek ve içinde bulunduğumuz kapitalist sistemi sorgulatacak birkaç filmi listeledim. 

İyi seyirler!

The Wolf of Wall Street (2013) IMDB: 8,2“Eğer para herşey değilse, Mcdonald’s’ta çalışın.”

“Para Avcısı” lakaplı Jordan Belfort’un gerçek hayat hikâyesini konu edinen film, Wall Street’te başlangıç seviyesindeki bir bankerin büyük servetin ardından gelen çöküşünü anlatıyor. Bu filmi hala izlemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir. 

Glengarry Glen Ross (1992) IMDB: 7,7

    “Bu ayki satış yarışmasının birincilik ödülü bir Cadillac Eldorado. İkincilik ödülü bir set bıçak. Üçüncülük ödülü ise “kovuldunuz”.

Chicago’da bir emlak ofisinde çalışan bir grup emlak pazarlamacısı bağlı oldukları şirket tarafından bir yarışa sokulurlar. Buna göre iyi birer satış yapmazlarsa kovulacaklardır. Pulitzer ve Tony ödüllü film, gayrimenkul sektöründeki rekabeti ve kapitalizmin acımasızlığını en gerçekçi gösteren filmlerden.

Lord of War (2005) IMDB: 7,6

    “Afrikalı mafyalara AK-47 satmak, yaşlı vatandaşlara ortopedik ayakkabı satmaktan çok farklı değildir. Günün sonunda önemli olan, müşterinize olan saygınızdır.”

New York’taki kenar mahallelere silah satıcılığından, haydut ülkelere güdümlü füze satışına varan bu yükseliş ve düşüş hikâyesini satış-pazarlama alanına ilgisi olan herkes izlemeli.


MoneyBall (2011) IMDB: 7,6

    “Sıkı çalışmak her zaman başarı getirmez. Ama hiçbir zaman pişmanlıkla sonuçlanmaz.”

İlk bakışta sıradan bir beyzbol filmi gibi duran bu film, istatistik ve verilerin öneminden, bütçe planlamasına ve yaratıcı düşünceye kadar satış alanındaki pek çok farklı dinamiğin gerçeklerini ortaya koyuyor.

The Joneses (2009) IMDB: 6,5

        “Bu benim gerçek dünyam.”

Mükemmel bir çift, “ideal” çocuklar, son moda eşyalar ve lüks bir ev. Gerçekten hayat bu kadar kusursuz olabilir mi? Bir reklam kampanyasının içindeyseniz, evet. Satış-pazarlama ve etki alanı oluşturma konusunda izlemesi gereken filmlerden.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.