Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur?

Gayrimenkul sektörüne atıldığım günden bu yana çevremden konuyla ilgili pek çok soru alıyorum. En çok merak edilen konu ise “Nasıl gayrimenkul danışmanı olunur?”. Yani, sektöre yabancı biriyseniz nasıl sıfırdan başlarsınız? İşte bu yazımda sizlere gayrimenkul danışmanı olmanın temellerinden bahsedeceğim.

Öncelikle, Türkiye’de gayrimenkul danışmanlığı yapabilmek için herhangi bir lisans mezuniyeti gerekli değil. Fakat 2018’de yürürlüğe giren madde gereği, Seviye 4 ve Seviye 5 olarak adlandırılan mesleki yeterlilik belgelerinden birine mutlaka sahip olmanız gerekiyor. Sektöre dair daha nitelikli bilgi edinmek istiyorsanız Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Bölümü, Gayrimenkul ve Varlık Değerleme Bölümü gibi çeşitli isimlerde üniversiteler tarafından eğitim de veriliyor. Ayrıca bu eğitimin yasalaşması için bir süredir RE/MAX tarafından da çeşitli çalışmalar yapıldığını biliyoruz.

Eğer gayrimenkul danışmanı olmaya karar verdiyseniz önünüze iki seçenek çıkacaktır. Ya kendi ofisinizi açmalısınız ya da RE/MAX gibi bünyesinde çeşitli ofisler barındıran bir kuruluşta danışman olarak sektöre giriş yapmalısınız. Eğer kendi ofisinizi açmak istiyorsanız tahmin edersiniz ki kira, stopaj, dekorasyon gibi pek çok harcamanız olacaktır. Öte yandan bir ofise bağlı olarak çalışmak sizi pek çok masraftan kurtaracağı gibi daha da önemlisi bölgesel uzmanlaşmanızı ve network kurmanızı hızlandıracaktır. Elbette her iki yöntemin de kendine göre avantaj ve dezavantajları bulunuyor. Fakat benim size tavsiyem, eğer alanda yeniyseniz acele etmemeniz ve en az üç sene kurumsal bir ofise bağlı olarak çalışmanız olacaktır.

Pek çok işin kendine özgü zorlukları ve hassasiyetleri vardır. Fakat satış işindeyseniz yürüdüğünüz ip, diğerlerininkinden biraz daha keskin ve incedir. Başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız öncelikle kendinizi bu sektöre ve iniş çıkışlara hazırlamanız gerekiyor. Aksi takdirde herkesin birbiriyle yarış içinde olduğu bir alanda karşılaştığınız engeller sizi kolaylıkla yıldırabilir veya motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olabilir. Burada anahtar kelimemiz: Disiplin. İnsan, doğası veya çevresel koşullar gereği zaman zaman motivasyonunu kaybedebilir. Disiplin, hedeflerinizi gerçekleştirmenizi sağlayacak asıl güç olarak sizi koruyacaktır.  Şimdi gelin, “Başarılı bir gayrimenkul danışmanı nasıl olunur?” sorusunun cevabını vermeye çalışalım

1)  PİYASAYI TANIYIN

Müşterilerinizi doğru yönlendirebilmeniz ve ihtiyaçlarına gerçekten cevap verebilmeniz için yeterli piyasa bilgisine sahip olmanız şarttır. Bunun için bölgenizde satılan, satışta olan veya kimi sebepler yüzünden satılamayan gayrimenkullerin fiyatlarına hâkim olmanız gerek. Doğru fiyatlandırma, satışın anahtarıdır. Bu nedenle portföyünüze aldığınız gayrimenkulün piyasa rayiç fiyatını bilmeli ve pazarlamasını buna göre yapmalısınız.

2) UZMANLAŞIN

Bölge veya konu, ne olduğu fark etmeksizin mutlaka kendinize bir alan belirleyin ve bu alanda uzmanlaşın. “Şehre hâkim olacağım, her yerde ev satacağım.” derseniz, yanılırsınız. Çünkü büyük bir şehrin her bölgesinin piyasa bilgisine sahip olmanız mümkün değildir. Bir bölgeye odaklanmanız ve buranın dinamiklerine hâkim olmanız siz ve müşteriniz için çok daha karlı olacaktır. Bölgenizde kimler oturuyor? O bölgenin değeri son yıllarda nasıl bir grafik çiziyor? Son dönemde ne kadar ev satıldı ya da kiralandı? Bunları bilmelisiniz.

Öte yandan, bir bölge yerine bir konuda uzmanlaşmayı da tercih edebilirsiniz. Örneğin; lüks konut gayrimenkul danışmanlığı, uzun süredir araştırdığım ve üzerinde uzmanlaşmayı hedeflediğim bir alan. Siz de kendinize bu ve benzeri spesifik konular belirleyebilirsiniz.

3) PROFESYONEL OLUN

Müşterileriniz ve iş arkadaşlarınız ile kurduğunuz ilişkiden, giyim tarzınıza ve duruşunuza kadar hayatınızın her alanında profesyonelliğinizi korumaya çalışmalı ve özellikle zaman yönetiminize özen göstermelisiniz.

Ve mutlaka işlerinizi kitabi yapın. Sözleşmesiz ve güvencesiz çalışmamaya dikkat edin!

4) DİJİTALLEŞİN

Modern pazarlama tekniklerini öğrenmek, yakın ve uzun vadede hem iş hem de kişisel hayatınızda size çok şey kazandıracaktır.

Gayrimenkul danışmanlığı, cep telefonunuz ile bir evin fotoğraflarını çekerek bir web sitesine yüklemek değildir. Bunu ev sahipleri de pekâlâ yapabilir. Sosyal medya pazarlaması, dijital pazarlama, network pazarlama gibi terimleri öğrenmeye çalışın. Fotoğraf ve video çekimlerinize özen gösterin. Gerekirse profesyonel bir ajansla iş birliği yapın. Emin olun, size getirileri verdiğiniz emeğe değecektir.

Girişken olmak, dinlemeyi bilmek, kişisel gelişime açık olmak, network oluşturmak gibi iş dünyasının yazılı olmayan ana kurallarını burada tekrar tekrar dile getirmeyeceğim. İşin özü şu: İyi bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız insanların size güvenmesini sağlamak ve her mülkü kendi mülkünüz gibi sahiplenmek durumundasınız. Gerisi kendiliğinden gelecektir.

Gayrimenkul sektörüne dair ayrıntılı bilgi edinmek ve beni daha yakından tanımak için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın.

Diğer yazılarda görüşmek üzere ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.