Çalışan Kadınlar İçin Stil Önerileri

Biz çalışan kadınların belki de en büyük problemlerinden biri “Ne giyeceğim?” derdidir. Eğer insanlarla sürekli olarak iletişim içerisinde olduğunuz, bakımlı ve dinamik görünmenin önemli olduğu bir sektörde çalışıyorsanız kendinize bir stil bulmadığınız sürece bu sorunla baş etmeniz de ne yazık ki pek kolay olmayacaktır.

Ben, ev ve iş yoğunluğumun yanı sıra bir de bu konuya kafa yormak zorunda kalmamak için “business casual” olarak tanımlayabileceğim; nötr renklerden oluşan, sakin, ön plana kendimi koyduğum, rahat, çabasız ama iddialı bir stil tercih ediyorum. “Business casual” kıyafet kodu, genellikle cuma günleri bazı ofislerde izin verilen “smart casual” ile sıklıkla karıştırılır. Evet, her iki kıyafet kodu da içerisinde sınırlı bir rahatlığı barındırmakla beraber aslında iki tarz da birbirinden farklı ve ikisinin de kendine göre incelikleri var. Standart bir tanımı bulunmayan “business casual” stilini, kısaca “profesyonel ama rahat” bir tarz olarak tanımlayabiliriz. Sanırım kendi işini yapmanın en güzel avantajlarından biri de bu rahatlığı haftanın tek bir gününe sığdırmak zorunda olmamak. 🙂

Peki, ben bu stili iş yaşamıma nasıl uyarlıyorum?

Öncelikle, günümü ofiste veya dışarıda görüşmelerle geçireceksem daha kurumsal ve profesyonel bir görünüm tercih ediyorum. Ceket altına kot pantolon, elbise altına spor ayakkabı giymeyi sevdiğimden, ofis giyimimde karışık bir tarz uyguladığımı söyleyebilirim. Bu stile uyan, en sevdiğim markalar ise Zara, Mango, H&M, Tüzün, Beymen Club ve Massimo Dutti.

Eğer günüm tapu ve yer göstermelerle ya da şantiye, arsa vb. yerlerde geçecekse daha spor ve rahat giyinmeye özen gösteriyorum. Spor ayakkabılarım vazgeçilmezlerim arasında olduğu için kolaylıkla farklı kombinlere ve ortamlara uyarlayabiliyorum.

Genel olarak iş hayatımda -ofiste veya dışarıda fark etmeksizin- biraz “cinsiyetsiz” bir stil tercih ettiğimi söyleyebilirim. Günümüzde cinsiyetçi algılar günden güne önemini yitirirken Acne Studios, Gucci, Zara gibi global firmalar bu değişimi tasarımlarına da yansıtıyor ki son zamanlarda Vogue gibi popüler dergilerde de moda dünyasında cinsiyet rolleri arasındaki keskin sınırların kalkmakta olduğuna dair pek çok yazı paylaşılıyor. Bu tarzı pek çok kişi “kadınsılaşmak/erkeksileşmek” olarak okusa da aslında “cinsiyetsiz stil” için uzun yıllardır alışık olduğumuz “üniseks” kavramının bir nevi üst versiyonu diyebiliriz. 

Son olarak hem özel hem de iş hayatımda aksesuarlara bayılıyorum! Ayakkabı, çanta, gözlük, saat ve takı gibi aksesuarlarımı yatırım olarak gördüğüm ve uzun yıllar kullanmak istediğim için klasik tarzda ve tasarım markalardan tercih ediyorum.

Umarım ofis stili oluşturma konusunda biraz olsun yardımcı olabilmişimdir. 🙂 Bu ve benzeri #lifestyle içerikli paylaşımlarımı kaçırmamak ve gayrimenkul sektörüne dair ayrıntılı bilgi edinmek için sosyal medya hesaplarımı takip etmeyi unutmayın!

Diğer yazılarda görüşmek üzere ☺

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.