2021 Gayrimenkul Piyasasından Beklentiler

Vodafone’nun ardından, Koç Holding’in de uzaktan çalışma sistemini kalıcı hale getirmesi ve 35 bin çalışanı için evden çalışma kararı alması geçtiğimiz ayın en önemli gelişmelerindendi. Zira bu durum, pandeminin bize öğrettiği en önemli şeylerden birinin de somut bir kanıtı: Evden de çalışılabiliyor.

Peki yerel ve küresel düzeyde gerçekleşen bu “eve dönüş”, gayrimenkul piyasasını nasıl etkileyecek? Şahsi kanaatimce bu durumun sektörümüzdeki en belirgin etkisi ofis talepleri üzerine olacaktır. 2021 ve sonrasında ofislere olan talebin azalacağı ve ofislerin küçülmeye gideceği ön görüsü, biz gayrimenkul profesyonellerinin çalışma planlarında değişiklikler yapmasını gerektirebilir.

Pandeminin gayrimenkul sektöründeki bir diğer önemli etkisi ise daha önce “Pandemiyle Değişen Gayrimenkul Alışkanlıkları” başlıklı yazımda da değindiğim üzere ev tercihleri üzerine olacaktır. Bu bağlamda; bahçeli evlere, villalara ve bünyesinde barındırdığı eczane, market, spor salonu gibi olanaklarla kendine yetebilen sitelere olan talebin artacağını ön görebiliriz. Dolayısıyla, “Dikey mimari mi, yatay mimari mi?” tartışmasında yatay mimarinin şimdilik öne geçtiğini söylemek mümkün.

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren firmaların sayısının artması ve depolama alanlarına yönelik talebin genişlemesi ise 2021’de lojistik sektörünün öneminin artacağının bir işareti olarak yorumlanabilir.

Ve son olarak tüketici talebinin artışının ise hükümet politikalarıyla orantılı olacağı kanaatindeyim. Türkiye’de 0,99 konut kredisi oranı vatandaşlar için psikolojik bir sınır. Dolayısıyla, bu düzeylerde bir faiz oranı olduğu takdirde konut talebi de artacaktır. Çünkü “ev”, artık hayatımızda hiç olmadığı kadar önemli bir konumda ve diğer yatırım unsurlarının karşısında çok daha güçlü.

Yine de içinde bulunduğumuz dönem hala bir belirsizlikler dönemi. Dolayısıyla, 2021’den daha güçlü çıkabilmek için 2020’den aldığımız bir ders olarak hiçbir şey için kesin konuşmamanın, alternatifler üzerine çalışmanın ve değişime hızlı adapte olabilmenin önemini unutmamak gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.